چاپ کتاب ۱۳۹۸-۹-۵ ۱۸:۰۶:۴۷ +۰۰:۰۰

چاپ کتاب

موسسه ترجمه نیتیو پیپر در زمینه چاپ کتاب به ارائه خدمات مرتبط به صاحبان اثر تألیفی یا ترجمه می‌­پردازد. این موسسه صاحب‌ امتیاز انتشارات نارون دانش به شماره پروانه ۱۴۵۹۶ می­‌باشد و در طول سال‌های اخیر به چاپ و نشر کتاب‌های بسیاری درزمینه‌های مختلف اقدام نموده است.

شما می‌توانید با ارائه فایل اولیه کتاب خود، تمامی مراحل چاپ کتاب خود را از طریق موسسه نیتیو پیپر پیگیری نمایید. این موسسه با کمترین هزینه، تمامی خدمات شامل اخذ مجوزهای وزارت ارشاد و کتابخانه ملی، طراحی جلد، صفحه آرایی، ویراستاری، چاپ و صحافی را برای شما انجام خواهد داد. همچنین کتاب شما به صورت آنلاین برای فروش عرضه خواهد شد.

مراحل چاپ کتاب

  • آماده­‌سازی محتوای کتاب توسط صاحب اثر: در این مرحله داوری اولیه­‌ای توسط همکاران ما بر محتوای کتاب انجام می­‌شود و بر اساس رهنمودهای آن، صاحب اثر تغییراتی در محتوای کتاب ممکن است انجام دهد. این تغییرات می‌­تواند حذف بخش‌­هایی از کتاب یا اضافه نمودن بخش­‌هایی به کتاب باشد. بعد از اعمال تغییرات اولیه فایل نهایی کتاب به دست ناشر می­‌رسد.
  • ویراستاری ادبی و علمی: چندین نوع ویراستاری وجود دارد که بر روی کتاب می­‌توان انجام داد. یکی از رایج‌­ترین آن‌ها ویراستاری علمی است. ویراستار علمی به فردی گفته می­‌شود که در حوزه تخصصی کتابی که می­‌خواهیم ویراستاری نماییم یک فرد صاحب‌نظر و متخصص باشد. بدین ترتیب، وی می‌­تواند تمامی ایرادات علمی و فنی کتاب را رفع‌ورجوع نماید و اصلاحات لازم را انجام دهد. ویراستاری ادبی اما یک نوع دیگر از ویراستاری است. در این نوع ویراستاری، ویراستار عمدتاً به رفع اشکالات دستوری جملات کتاب و اصلاح نشانه­‌گذاری­‌ها بر اساس قواعد انشایی و دستوری می­‌پردازد. انجام این دو نوع ویراستاری بر روی کتاب بسیار لازم و ضروری است زیرا درنتیجه اعمال این دو نوع ویراستاری است که کتاب قابل‌ مطالعه می‌­شود.

  • اقدام برای اخذ مجوزهای قانونی کتاب: منظور از اخذ مجوزهای قانونی برای کتاب آن است که مراحل چاپ کتاب رسمیت پیدا نموده و درنتیجه حقوق مادی و معنوی کتاب برای صاحب اثر حفظ گردد. متأسفانه اخیراً کتاب‌های زیادی بدون دریافت مجوز قانونی به مرحله چاپ می‌­رسند که در بسیاری از آن‌ها صاحب اثر اطلاعی از این مسئله ندارد. کتابی که برای آن مجوز قانونی اخذ شده باشد می‌­بایست در وب‌سایت خانه کتاب و کتابخانه مرکزی نمایه شده باشد؛ یعنی با وارد نمودن نام کتاب یا نام صاحبان اثر بتوان آن را در دو وب‌سایت مذکور مشاهده نمود. فیپا، شابک و مجوز نشر و فروش ازجمله مهم‌ترین مجوزها در فرآیند چاپ کتاب هستند.
  • صفحه‌آرایی و طراحی جلد: صفحه‌آرایی کتاب و طراحی جلد یکی دیگر از مراحل مهم چاپ کتاب می‌­باشند. در صفحه‌آرایی کتاب، صفحات درونی کتاب به شکلی تنظیم می‌­شوند که حین خواندن آن، خواننده با کمترین مشکل مواجه گردد و بتواند به‌راحتی مطالب خود را از درون کتاب استخراج نماید و مطالعه کند. همسان‌­سازی طول اندازه جملات، حذف جملات تکی در صفحات، چینش نمودارها، جداول و عکس‌­ها یکی از اقداماتی است که در صفحه‌­آرایی کتاب انجام می‌‌گردد. یکی از مهم‌ترین اقدامات دیگر، طراحی جلد کتاب است.‌ در مورد طراحی جلد در هنگام چاپ کتاب نکات بسیار زیادی وجود دارد. اولین بخشی که خوانندگان معمولاً در مواجهه با کتاب آن را مشاهده می­‌کنند جلد کتاب است. طراحی شکیل و جذاب جلد کتاب و محتوای اصلی آن می­‌تواند اطلاعات خوبی را در نگاه اول به خواننده ارسال کند و آن‌ها را به مطالعه کتاب ترغیب نماید.
  • صحافی کتاب و چاپ کتاب: بعد از اتمام تمامی موارد فوق کتاب برای چاپ به چاپخانه ارسال می‌­شود و بعد از اتمام فرآیند چاپ صحافی شده و به بازار عرضه می­‌گردد. معمولاً دو نوع اصلی چاپ برای چاپ کتاب وجود دارند که عبارت‌اند از چاپ افست و چاپ دیجیتال. برحسب هدف و بودجه در نظر گرفته شده برای چاپ کتاب یکی از این دو نوع چاپ انتخاب شده و برای چاپ در نظر گرفته می‌­شود.